Ранната рехабилитация започва непосредствено след активното лечение. Тя е възможно най-ранно приложимата комбинация от активно медицинско лечение и рехабилитационно лечение. При нея постъпват пациенти от различни медицински отделения със спешни медицински проблеми и съпътстващите ги увреждания на различните телесни функции. Ранната рехабилитация обикновено се извършва по време на стационарното болнично лечение. В повечето случаи обаче ранната рехабилитация се извършва непосредствено след болнично лечение в други, спецализирани за това клиники.
В Германия най-разпространена е неврологичната ранна рехабилитация. В областта на неврологичната рехабилитация съществува т.н. фазов модел. Той включва фазите от A до F, които се основават на нуждата на пациента от помощ.
Таблицата по-долу показва различните фази на неврологичната рехабилитация:
Фаза | Лечение | Вид |
Фаза A: активно лечение (Инсулт, интензивно отделение или нормално отделение) | Осигуряване на жизненоважни телесни функции (дишане, кръвообращение и др.) | активно |
Фаза B: ранна рехабилитация | Интензивни медицински грижи (стабилизиране на сърцето, кръвообращението и дишането) | активно / рехабилитация |
Фаза C: Допълнителна рехабилитация | Възстановяване на мобилност и самостоятелност (хранене, обличане и др.) | рехабилитация |
Фаза D: Окончателно лечение | Повишаване на ежедневните умения Цел: Постигане на пълна самостоятелност | рехабилитация |
Фаза E (професионална рехабилитация и последващи грижи) | Професионална реинтеграция | рехабилитация |
Фаза F: дългосрочна грижа | Трайна помощ за зависимите пациенти | рехабилитация |
В неврологичната ранна рехабилитация (фаза Б) се лекуват следните заболявания:
- Всички форми на нарушения на мозъчното кръвообращение (напр. инсулти, мозъчен кръвоизлив)
- Хипоксично увреждане на мозъка (включително вегетативно състояние)
- Тежки черепно-мозъчна травми
- Тежки политравми, включващи мозъка, гръбначния мозък, нервния плексус и периферните нерви
- Състояние след неврохирургични интервенции
- Злокачествени тумори
- Тежки възпаления на мозъка (менингит, енцефалит)
- Полиневропатия, например след дълъг период на интензивно лечение
През последните години ранната неврологична рехабилитация бързо придобива голямо значние. Това се дължи най-вече на терапевтичния напредък в областта на неврологията и нарастващия брой пациенти с неврологични заболявания.
Точно затова започване на работа в клиника за ранна рехабилитация може да бъде много добро решение и също е за препоръчване.
Въпреки че ежедневието в такава болница е всичко друго, но не и спокойно и отпуснато, можете да получите изчерпателен поглед върху цялата сложност на заболяванията или физическите ограничения на пациента. В клиниките, специализирани в ранна рехабилитация, често се събират пациенти с много интересни клинични картини. Също така пациентите остават в такава клиника много по-дълго, отколкото в болниците за активно лечение. По този начин лекарят може да се занимава по-дълго с пациента и неговата клинична картина. Едновременно с това младите лекари имат полза от работата в интердисциплинарен екип от специалисти по неврология, неврохирургия и пневмология, респираторни терапевти, медицински сестри, ерготерапевти, физиотерапевти и спортни терапевти, невропсихолози, логопеди, масажисти и социални работници.
Кои специалности могат да бъдат обхванати в клиника за ранна рехабилитация? Започването в клиника за ранна рехабилитация е особено подходящо за лекари, които се интересуват от една от следните специалности:
- Неврология
- Вътрешни болести (вкл. Гастроентерология, Ендокринология , Кардиология , Нефрология, Ангиология)
- Обща медицина
- Спешна медицина
- Интензивна медицина
Но също и за други специалности, като например Образна диагностика или Неврохирургия, където опитът и знанията, събрани от една ранно рехабилитационна клиника могат да бъдат от полза.
Освен основното им неврологично заболяване, много от пациентите страдат и от други съпътсващи заболявания (като напр. вътрешни съпътстващи заполявания) Те също се лекуват в клиниката за ранна рехабилитация. Поради тази причина в част от тези клиники се предлага и широка гама от процедури за изследвания и възможности за лечение, като например:
- Ендоскопия (напр. PEG – перкутанна ендоскопска гастростома)
- Вътрешни и неврологични ехографски прегледи (абдоминална сонография; сърдечни катетеризации; интеркраниален Доплер и дуплекс сонография, Ултразвук на мускулите и периферните нерви)
- Мониторинг на сърдечно-съдовата и дихателната система
- Рентгенова диагностика
- ЕЕГ (електроенцефалография)
- Електроневрография и електромиография
- Предизвикани потенциали
- FEES (специален ендоскопски метод за оценявне на гълтателния акт)
- CSF диагностика
- Компютърна томография с ангиография
- Магнитно-резонансна томография
- Невромониторинг с мониторинг на вътречерепното налягане
- 24-часово ЕЕГ наблюдение
- Плазмафереза
- Имуноадсорбция
- Респираторна терапия
- Бъбречно заместваща хирургия и плазмафереза
Много млади лекари държат след завършване на медицинското си образование да започнат в болница за акутно лечение. Такава работа обаче е свързана с непредвидими спешни случаи и доста сресиращ работен процес. Особено за чуждестранни лекари, които все още нямат опит в немска болница, започването на първа работа в Германия в акутна болница понякога може да бъде много трудно. Поради по-краткия престой в болницте за активно лечение, прехвърлянето се извършва по-рано и рехабилитационнате клиники трябва да поемат задачи, които до преди няколко години са били възложени на акутните болници. По този начин лекарите в подобни болници лекуват пациенти, чието здравословно състояние е подобно на това от акутните болници. Така един лекар в рехабилитационната клиника може да натрупа много опит и да намери поле на изява, фактори, които са от голямо значение за цялостното лечение на пациента.
Поради това започването на специализация в клиника за ранна рехабилитация определено е смислено и препоръчително.